Diotec Semiconductor P6SMBJ40A
Part No.:
P6SMBJ40A
Datasheet:
FullcoresP6SMBJ40A.pdf
Description:
TVS SMB 40V 600W UNIDIR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)