Diotec Semiconductor P6SMBJ36CA
Part No.:
P6SMBJ36CA
Datasheet:
FullcoresP6SMBJ36CA.pdf
Description:
TVS SMB 36V 600W BIDIR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)