Diotec Semiconductor P6SMBJ28A
Part No.:
P6SMBJ28A
Datasheet:
FullcoresP6SMBJ28A.pdf
Description:
TVS SMB 28V 600W UNIDIR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)