Diotec Semiconductor P6SMBJ18CA
Part No.:
P6SMBJ18CA
Datasheet:
FullcoresP6SMBJ18CA.pdf
Description:
TVS SMB 18V 600W BIDIR
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)