Diotec Semiconductor P6SMBJ170A
Part No.:
P6SMBJ170A
Datasheet:
FullcoresP6SMBJ170A.pdf
Description:
TVS SMB 170V 600W UNI
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)