Diotec Semiconductor P6SMBJ150A
Part No.:
P6SMBJ150A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
FullcoresP6SMBJ150A.pdf
Description:
TVS SMB 150V 600W UNIDIR
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)