Diotec Semiconductor P4SMAJ58CA
Part No.:
P4SMAJ58CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
FullcoresP4SMAJ58CA.pdf
Description:
TVS SMA 58V 400W BIDIR
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.3A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)