Diotec Semiconductor P4SMAJ33CA
Part No.:
P4SMAJ33CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
FullcoresP4SMAJ33CA.pdf
Description:
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA/DO214
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.5A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)