On Shore Technology Inc. OSTVO083150
Part No.:
OSTVO083150
Datasheet:
FullcoresOSTVO083150.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.81MM
Series:
OSTVO
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
8
Positions Per Level:
4
Number of Levels:
2
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Vertical
Mounting Type:
Through Hole
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C