On Shore Technology Inc. OSTVL163150
Part No.:
OSTVL163150
Datasheet:
FullcoresOSTVL163150.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM
Series:
OSTVL
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
16
Positions Per Level:
8
Number of Levels:
2
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Vertical
Mounting Type:
Through Hole
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C