On Shore Technology Inc. OSTVE113150
Part No.:
OSTVE113150
Datasheet:
FullcoresOSTVE113150.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 3.81MM
Series:
OSTVE
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
11
Positions Per Level:
11
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Vertical
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C