On Shore Technology Inc. OSTVD103150
Part No.:
OSTVD103150
Datasheet:
FullcoresOSTVD103150.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM
Series:
OSTVD
Product Status:
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
10
Positions Per Level:
10
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - UL:
8 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C