On Shore Technology Inc. OSTVC030050
Part No.:
OSTVC030050
Datasheet:
FullcoresOSTVC030050.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 7.62MM
Series:
OSTVC
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
3
Positions Per Level:
3
Pitch:
0.300" (7.62mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - UL:
32 A
Voltage - UL:
300 V
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C