On Shore Technology Inc. OSTV7197250
Part No.:
OSTV7197250
Datasheet:
FullcoresOSTV7197250.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM
Series:
OSTV7
Product Status:
Obsolete
Type:
Header, Female Sockets
Number of Positions:
19
Positions Per Level:
19
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
Vertical
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C