On Shore Technology Inc. OSTV7073150
Part No.:
OSTV7073150
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresOSTV7073150.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 3.81MM
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Series:
OSTV7
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Female Sockets
Number of Positions:
7
Positions Per Level:
7
Number of Levels:
1
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Vertical
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Mounting Type:
Solder
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C