On Shore Technology Inc. OSTOQ10B151
Part No.:
OSTOQ10B151
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresOSTOQ10B151.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 10POS 90DEG 2.5MM
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Series:
OSTOQ
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
10
Positions Per Level:
10
Number of Levels:
1
Pitch:
0.098" (2.50mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Mounting Type:
Solder
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
Voltage - UL:
125 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C