On Shore Technology Inc. OSTEX150000
Part No.:
OSTEX150000
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresOSTEX150000.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Series:
OSTEX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Partial Shroud
Number of Positions:
15
Positions Per Level:
15
Number of Levels:
1
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
Vertical
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Mounting Type:
Solder
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C