Samtec Inc. MTSW-204-08-T-S-204
Part No.:
MTSW-204-08-T-S-204
Datasheet:
FullcoresMTSW-204-08-T-S-204.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.204" (5.18mm)
Contact Length - Post:
0.226" (5.74mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A