Samtec Inc. MTSW-203-23-T-S-145-NA
Part No.:
MTSW-203-23-T-S-145-NA
Datasheet:
FullcoresMTSW-203-23-T-S-145-NA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 3POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
3
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.145" (3.70mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.119" (3.02mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A