Samtec Inc. MTSW-203-13-T-S-1040
Part No.:
MTSW-203-13-T-S-1040
Datasheet:
FullcoresMTSW-203-13-T-S-1040.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
3
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
1.040" (26.42mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A