Samtec Inc. MTSW-203-11-T-S-512
Part No.:
MTSW-203-11-T-S-512
Datasheet:
FullcoresMTSW-203-11-T-S-512.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
3
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.512" (13.00mm)
Contact Length - Post:
0.318" (8.08mm)
Overall Contact Length:
0.930" (23.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A