Samtec Inc. MTSW-202-28-L-S-840
Part No.:
MTSW-202-28-L-S-840
Datasheet:
FullcoresMTSW-202-28-L-S-840.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Mating:
0.840" (21.34mm)
Contact Length - Post:
0.190" (4.83mm)
Overall Contact Length:
1.130" (28.70mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A