Samtec Inc. MTSW-202-12-L-S-810
Part No.:
MTSW-202-12-L-S-810
Datasheet:
FullcoresMTSW-202-12-L-S-810.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
2
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.810" (20.57mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A