Samtec Inc. MTSW-202-10-L-S-560
Part No.:
MTSW-202-10-L-S-560
Datasheet:
FullcoresMTSW-202-10-L-S-560.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
2
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.560" (14.22mm)
Contact Length - Post:
0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A