Samtec Inc. MTSW-202-09-G-S-515
Part No.:
MTSW-202-09-G-S-515
Datasheet:
FullcoresMTSW-202-09-G-S-515.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.515" (13.08mm)
Contact Length - Post:
0.115" (2.92mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A