Samtec Inc. MTSW-202-09-G-S-475
Part No.:
MTSW-202-09-G-S-475
Datasheet:
FullcoresMTSW-202-09-G-S-475.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.475" (12.07mm)
Contact Length - Post:
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A