Samtec Inc. MTSW-202-08-G-S-180
Part No.:
MTSW-202-08-G-S-180
Datasheet:
FullcoresMTSW-202-08-G-S-180.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
2
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.180" (4.57mm)
Contact Length - Post:
0.250" (6.35mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A