Samtec Inc. MTSW-202-07-G-S-231
Part No.:
MTSW-202-07-G-S-231
Datasheet:
FullcoresMTSW-202-07-G-S-231.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 5.08MM
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Positions:
2
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.231" (5.87mm)
Contact Length - Post:
0.099" (2.51mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A