Samtec Inc. MTSW-108-24-T-S-285
Part No.:
MTSW-108-24-T-S-285
Datasheet:
FullcoresMTSW-108-24-T-S-285.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.285" (7.24mm)
Contact Length - Post:
0.095" (2.41mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A