Samtec Inc. MTSW-108-23-T-S-236
Part No.:
MTSW-108-23-T-S-236
Datasheet:
FullcoresMTSW-108-23-T-S-236.pdf
Description:
VARIABLE HEIGHT PCB HEADER STRIP
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Contact Length - Mating:
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:
0.109" (2.76mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A