Samtec Inc. MTSW-108-23-T-S-220
Part No.:
MTSW-108-23-T-S-220
Datasheet:
FullcoresMTSW-108-23-T-S-220.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Contact Length - Mating:
0.220" (5.59mm)
Contact Length - Post:
0.125" (3.18mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A