Samtec Inc. MTSW-108-22-T-S-390
Part No.:
MTSW-108-22-T-S-390
Datasheet:
FullcoresMTSW-108-22-T-S-390.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.390" (9.91mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A