Samtec Inc. MTSW-108-08-T-S-360
Part No.:
MTSW-108-08-T-S-360
Datasheet:
FullcoresMTSW-108-08-T-S-360.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.360" (9.14mm)
Contact Length - Post:
0.070" (1.78mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A