Samtec Inc. MTSW-108-07-T-S-137
Part No.:
MTSW-108-07-T-S-137
Datasheet:
FullcoresMTSW-108-07-T-S-137.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.137" (3.48mm)
Contact Length - Post:
0.193" (4.90mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A