Samtec Inc. MTSW-108-06-T-S-140
Part No.:
MTSW-108-06-T-S-140
Datasheet:
FullcoresMTSW-108-06-T-S-140.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.140" (3.56mm)
Contact Length - Post:
0.060" (1.52mm)
Overall Contact Length:
0.300" (7.62mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A