Samtec Inc. MTSW-107-24-T-S-290
Part No.:
MTSW-107-24-T-S-290
Datasheet:
FullcoresMTSW-107-24-T-S-290.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
7
Contact Length - Mating:
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A