Samtec Inc. MTSW-107-24-T-S-230
Part No.:
MTSW-107-24-T-S-230
Datasheet:
FullcoresMTSW-107-24-T-S-230.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
7
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A