Samtec Inc. MTSW-107-23-T-S-200
Part No.:
MTSW-107-23-T-S-200
Datasheet:
FullcoresMTSW-107-23-T-S-200.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post:
0.145" (3.68mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A