Samtec Inc. MTSW-107-22-T-S-410
Part No.:
MTSW-107-22-T-S-410
Datasheet:
FullcoresMTSW-107-22-T-S-410.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.410" (10.41mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A