Samtec Inc. MTSW-107-10-T-S-070
Part No.:
MTSW-107-10-T-S-070
Datasheet:
FullcoresMTSW-107-10-T-S-070.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.070" (1.78mm)
Contact Length - Post:
0.660" (16.76mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A