Samtec Inc. MTSW-107-09-T-S-455
Part No.:
MTSW-107-09-T-S-455
Datasheet:
FullcoresMTSW-107-09-T-S-455.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.455" (11.56mm)
Contact Length - Post:
0.175" (4.45mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A