Samtec Inc. MTSW-107-09-T-S-450
Part No.:
MTSW-107-09-T-S-450
Datasheet:
FullcoresMTSW-107-09-T-S-450.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.450" (11.43mm)
Contact Length - Post:
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A