Samtec Inc. MTSW-107-08-T-S-255
Part No.:
MTSW-107-08-T-S-255
Datasheet:
FullcoresMTSW-107-08-T-S-255.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.255" (6.48mm)
Contact Length - Post:
0.175" (4.45mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A