Samtec Inc. MTSW-107-08-T-S-100
Part No.:
MTSW-107-08-T-S-100
Datasheet:
FullcoresMTSW-107-08-T-S-100.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post:
0.330" (8.38mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A