Samtec Inc. MTSW-107-07-T-S-130-LL
Part No.:
MTSW-107-07-T-S-130-LL
Datasheet:
FullcoresMTSW-107-07-T-S-130-LL.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
7
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post:
0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A