Samtec Inc. MTSW-106-24-T-S-160-RA
Part No.:
MTSW-106-24-T-S-160-RA
Datasheet:
FullcoresMTSW-106-24-T-S-160-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.160" (4.06mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.119" (3.02mm)
Current Rating (Amps):
3A