Samtec Inc. MTSW-106-22-T-S-308-RA
Part No.:
MTSW-106-22-T-S-308-RA
Datasheet:
FullcoresMTSW-106-22-T-S-308-RA.pdf
Description:
CONN HDR .100" 6POS
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.308" (7.82mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.119" (3.02mm)
Current Rating (Amps):
3A