Samtec Inc. MTSW-106-13-T-S-900
Part No.:
MTSW-106-13-T-S-900
Datasheet:
FullcoresMTSW-106-13-T-S-900.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.900" (22.86mm)
Contact Length - Post:
0.230" (5.84mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A