Samtec Inc. MTSW-106-13-T-S-055
Part No.:
MTSW-106-13-T-S-055
Datasheet:
FullcoresMTSW-106-13-T-S-055.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.055" (1.40mm)
Contact Length - Post:
1.075" (27.31mm)
Overall Contact Length:
1.230" (31.24mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A