Samtec Inc. MTSW-106-12-T-S-012
Part No.:
MTSW-106-12-T-S-012
Datasheet:
FullcoresMTSW-106-12-T-S-012.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.012" (0.30mm)
Contact Length - Post:
0.918" (23.32mm)
Overall Contact Length:
1.030" (26.16mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A